BTİOYO Forumu

Efsane BTİOYO'nun en yeni ve en iyi forum sitesi!!!

AnasayfaTakvimSSSAramaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

ekonomi 1 vize

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
levent
Çaylak
Çaylak

Rep Gücü : 2852

MesajKonu: ekonomi 1 vize   Çarş. Kas. 18, 2009 11:25 am

1- Ekonomi , Pozitif İktisat , Normatif İktisat , Alternatif Maliyet nedir?
*Ekonomi sınırsız ihtiyaçların sınırlı kaynaklarla karşılanması bilimine denir.
*Pozitif iktisat'ta ekonomik olaylar gözlemlenerek sebep sonuç ilişkisi ortaya konur. doğrulukları ispat edilebilir. Normatif iktisatta isedeğer yargılarına yer verilir. Neden Niçin sorularının cevabı aranmaz.
*Kıtlık, insanların tüketmek istedikleri bülün mal ve hizmetleri üretecek kadar kaynağın bulunmaması demektir.
insanların isteklerinin tamamının karşılanması mümkün değildir. Bu yüzden bireyler mevcut bulunan sınırlı kaynaklar ile
hangi isteklerinin karşılanacağı hususunda seçim yapmak zorundadırlar. Bir mal veya hizmetin üretim veya tüketim faaliyeti ile ilgili alınan her karar bir başka mal veya hizmetin üretim veya tüketiminden vazgeçme pahasına gerçekleşir

2- Ekonominin ana sorunları nelerdir?
* Tam kullanım sorunu: mevcut kaynakların tümünün üretim faaliyetlerine koşulmasını sağlamaktır. ekonomideki mevcurt üretim faktörlerinin bir kısmı üretime katılamıyorsa toplam üretim azalmakta ve bunun sonucunda toplum refah düzeyi düşmektedir
* Etkin kullanım sorunu: mevcut kaynakların toplum gereksinimlerini en iyi şekilde karşılayacak tarzda üretime koşulmasıdır. kıt olan kaynakların alternatif kullanım olanaklarının bulunması, bunların üretime koşulmasında isabetli karar alınması sonucu ön plana çıkarmaktır?
* Üretilen mal ve hizmetin miktarını arttırmak: Zaman içinde üretim teknolojisinin değişmesi kadar, üretim faktörlerinin arttırılması, kalitenin yükselmesi,üretim olanakları eğrisinin değişmesine neden olur.Zamanla teknik gelişmeler yeni hammaddelerin keşfi sermaye mallarının ve aktif nüfusun artması tüm mallardan daha fazla üretilmesine neden olacaktır.

3- Talep nedir?
*Belirli bir zamanda belirli bir piyasada öteki faktörlerin değişmemesi kaydı ile tüketicinin çeşitli fiyatlardan satın almak istediği mal ve hizmet miktarıdır. Satın alma güçüyle desteklenmiş, satın alma arzusuna talep denir.

4- Talebin fiyat esnekliği nedir?Talebin fiyat esnekliğini etkileyen faktörler nelerdir?
*Malların fiyatında bir değişme olması durumunda talebin buna karşı gösterdiği duyarlılığı ölçen kat sayıya denir.
*Talebin fiyat esnekliğini etkileyen faktörler
1 Omala karşı duyulan gereksinmenin şiddetli, zorunlu malları talebi esnek değildir. zorunlu olmayan malların talebi esnektir
2 O malın ikamesinin olup olmadığına bağlıdır malın ikamesi varsa talebi esnektir
3 O malın tüketici bütcesindeki yerin ve önemi: mal tüketici bütcesinde önemli yer tutuyorsa esnektir önemli yer tutumuyorsa esnek değildir.

5- Üzerinde her noktada esnekliğin aynı olduğu özel talep eğrilerini çiziniz.

1) e=1 yani birim esnek talep
2) e=sonsuz Yani sonsuz esnek talep
3) e=0 yani sıfır esnek talep

(bunun cevabını bulamadım)

6- Arz nedir?(çizelge anlamında) Arz esnekliğinin özellikleri ?
*Belirli bir zamanda belirli bir piyasada arzı etkileyen öteki faktörler değişmemek kaydıyla satıcının çeşitli fiyatlardan piyasaya sürdüğü mal ve hizmet miktarıdır

7- Piyasa nedir? Tam rekabet piyasası nedir?,koşulları nelerdir? (özellikleri)
* Alıcı ve satıcıların mal ve hizmet almak amacı ile karşı karşıya geldikleri duruma piyasa denir
* Tam rek. piyasası:alıcı ve satıcıların belli koşullar altında hiçbir engel olmadan mücadele ettikleri ortamdır.
* Koşulları
-atomisite: alıcı ve satıcıların cok sayıda olmasıdır kimse tek başına piyasayı etkileyemez. fiyat sabittir.
-mobilie: piyasaya giriş ve cıkışlar serbesttir. herkes istediği alanda istediği yatırımı yapabilir.
-homojonite: alıcıların satıcıların ve alışverişe konu olan malların birbirlerinin benzeri olmasıdır
-açıklık koşulu: alıcı ve satıcıların piyasada olup bitenlenden haberdar olmasıdır.

8- Piyasa fiyatının oluşmadığı durumu açıklayınız,bu durumda yapılması gereken nelerdir?
- serbest mallar: Piyasada bir mal tüketicilerin tüm gereksinimlerini karşılayacak kadar bol olabilir.
piyasa fiyatının oluşması için ya talebin artması ya arzın azalması gerekir. hem talep artıp hem arzda azalabilir.
- aşırı lüx mallar: piyasada bir mal için ödenmeye razı olunan en yüksek fiyatın, satıcıların o malı satmaya razı olacakları en düşük fiyatın altında olması durumunda olabilir.
piyasa fiyatının oluşması için ya arzın yada talebin artması gerekir. veya her ikisde (arz artarsa fiyat düşer, talep artarsa fiyat yükselir)

9- Tüketici rantı nedir,Şekil üzerinde anlatınız?
Bir malı yüksek fiyatlardan almayı düşünürken o malı daha düşük olan piyasa fiyatından satın alması tüketici için bir çeşit kazançtır. Bu kazança tüketici rantı denir.

10- Arz ve talep değişimlerinin Piyasa fiyatına etkisi nedir?
11- Talebi etkileyen o malın fiyatı dışındaki faktörlerin değişmesi nelerdir?

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Kullanıcı profilini gör
L.E.O
Admin
Admin

Rep Gücü : 5587

MesajKonu: Geri: ekonomi 1 vize   Çarş. Kas. 18, 2009 5:08 pm

çok teşekkür ederiz umarım bu bilgiler yeterli olacaktır....
Kullanıcı profilini gör http://btioyo.eniyiforum.net
çilek
Çaylak
Çaylak

Rep Gücü : 2846

MesajKonu: Geri: ekonomi 1 vize   C.tesi Kas. 21, 2009 12:49 am

keşke dün üye olsaydım , bu soruların çoğu çıktı [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Kullanıcı profilini gör
levent
Çaylak
Çaylak

Rep Gücü : 2852

MesajKonu: Geri: ekonomi 1 vize   Salı Kas. 24, 2009 11:22 am

evt çoğu çıktı [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Kullanıcı profilini gör
Sponsored content

MesajKonu: Geri: ekonomi 1 vize   

ekonomi 1 vize
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön